Η Δικηγορική Εταιρεία ΑΝΔΡΕΑΣ Θ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ Δ.Ε.Π.Ε. (Λευκωσία) δέχεται αιτήσεις για άμεση πλήρωση θέσης Δικηγόρου στο Δικαστηριακό Τμήμα με τουλάχιστον τριετή πείρα στο χειρισμό Δικαστηριακών υποθέσεων και τη σύνταξη δικογράφων, γνωματεύσεων και αιτήσεων σε όλους τους τομείς του Δικαίου.

 Απαιτούμενα προσόντα:

1)         Πτυχίο Νομικής,

      2)     Δίπλωμα μεταπτυχιακών σπουδών,

3)    Τουλάχιστον τρία (3) έτη εμπειρία στο χειρισμό υποθέσεων ενώπιον του Ανωτάτου Δικαστηρίου και των Επαρχιακών Δικαστηρίων (σύνταξη δικογράφων, γνωμοδοτήσεων, συμβάσεων και άλλων νομικών εγγράφων) και διεκπεραίωση Ακροάσεων,

4)    Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας (γνώση επιπρόσθετων γλωσσών θα θεωρηθεί ως επιπρόσθετο προσόν),

5)    Ικανότητα έρευνας και μελέτης επί νομοθεσίας και νομολογίας στο Leginet, Cylaw, Lexis-Nexis, Westlawως επίσης ικανότητα έρευνας και μελέτης και σε νομικά βιβλία όπως AnnualPractice, Halsbury’sLawofEnglish,

6)    Άριστη γνώση χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών,

7)   Ικανότητα προσαρμογής, επικοινωνίας και συνεργασίας,

8)    Επαρκής ταχύτητα για ταυτόχρονη διεκπεραίωση οιονδήποτε εργασιών εντός και εκτός του γραφείου ή και εμφανίσεων ενώπιον των Δικαστηρίων,

9)   Προθυμία για συμμετοχή σε επιμορφωτικά μαθήματα ή σεμινάρια στα πλαίσια συνεχούς εμπλουτισμού των γνώσεων με σκοπό τον αρτιότερο και πληρέστερο χειρισμό υποθέσεων ενώπιον των Δικαστηρίων,

10)       Ακεραιότητα χαρακτήρα, δυναμισμός, επαγγελματισμός, υπευθυνότητα.

Τα καθήκοντα της θέσης είναι τα ακόλουθα:

§   Χειρισμός δικαστηριακών και εξωδικαστηριακών υποθέσεων υπό επίβλεψη ανώτερου Δικηγόρου.

§   Σύνταξη και επιθεώρηση εναρκτήριων δικογράφων, εκθέσεων υπεράσπισης, ένστασης, αγορεύσεων, περιγραμμάτων έφεσης κτλ.

§   Εμφάνιση σε Επαρχιακά Δικαστήρια για οδηγίες, ακροάσεις κτλ.

§ Σύνταξη γνωμοδοτήσεων για διάφορα θέματα.

§ Επικοινωνία και συνάντηση με πελάτες, αντιδίκους και συναδέλφους στην Κύπρο και στο εξωτερικό.

§   Επικοινωνία με τράπεζες, πιστωτικούς οργανισμούς, δημόσιες αρχές και υπηρεσίες και ιδιωτικούς φορείς στην Κύπρο και στο εξωτερικό.

§   Διεξαγωγή νομικής έρευνας και χρήση νομικών εργαλείων όπως Leginet, Cylaw, Lexis-Nexis,Westlawκαι νομικών βιβλίων.

 §  Γνώση των κανόνων δεοντολογίας του Δικηγορικού επαγγέλματος και τήρηση τους στα πλαίσια εκπλήρωσης των καθηκόντων του.

§  Οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν στα πλαίσια των καθηκόντων του Δικαστηριακού Τμήματος.

Ο/η υποψήφιος/α θα πρέπει να έχει ισχυρή αίσθηση της δέσμευσης και της ευθύνης, έχοντας την ικανότητα να εργάζεται με αφοσίωση και συστηματικά κάτω υπό πίεση χρονοδιαγραμμάτων.

Προσφέρεται Συμβόλαιο, μισθός (περιλαμβανομένου και 13ου μισθού), ωφελήματα, ανάλογα με πείρα και προσόντα , εξαίρετο περιβάλλον εργασίας και προοπτικές εξειδίκευσης και ανέλιξης.

Βιογραφικό σημείωμα μαζί με αντίγραφα πιστοποιητικών σπουδών παρακαλούμε όπως αποστέλλονται μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην ηλεκτρονική διεύθυνση t.sofokleous@aslaw.euή μέσω τηλεομοιότυπου στον αριθμό Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. 22 763635.

Τηλέφωνα Επικοινωνίας: 22 452940, 22 763601.

Κάθε αίτηση, με το βιογραφικό σημείωμα, θα τυγχάνει απόλυτης εμπιστευτικότητας.

Λευκωσία 05/07/2018