Το δικηγορικό γραφείο AthosDemetriouAssociatesLLC δέχεται αιτήσεις για άμεση πλήρωση μίας θέσης Δικηγόρου στο Δικαστηριακό Τμήμα με εμπειρία σε δικαστηριακές υποθέσεις σε όλους τους τομείς του Δικαίου. Τα απαιτούμενα προσόντα είναι:

§  Πτυχίο Νομικής.

§  Μεταπτυχιακός τίτλος θα θεωρηθεί ως πλεονέκτημα.

§  Εγγεγραμμένος/η στο Μητρώο Δικηγόρων της Κυπριακής Δημοκρατίας.

§  Τουλάχιστον 3 χρόνια προηγούμενη πείρα στο χειρισμό υποθέσεων ενώπιον των Επαρχιακών Δικαστηρίων.

§  Απαραίτητο προσόν η γνώση και πρακτική εμπειρία σύνταξης δικογράφων, γνωμοδοτήσεων, συμβάσεων και άλλων νομικών εγγράφων και διεκπεραίωσης ακροάσεων.

§  Άριστη γνώση χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών και λογισμικών προγραμμάτων MicrosoftWord, Excel, Powerpoint.

§  Άπταιστη γνώση της Ελληνικής αλλά και της Αγγλικής γλώσσας.

§  Λήψη πρωτοβουλιών και ικανότητα ατομικής εργασίας αλλά και συνεργασίας στα πλαίσια ομαδικής εργασίας.

§  Εμπιστευτικότητα, αξιοπιστία, ταχύτητα στη διεκπεραίωση εργασιών, αναλυτικές ικανότητες και καλές επικοινωνιακές ικανότητες.

Τα καθήκοντα της θέσης είναι τα ακόλουθα:

§  Χειρισμός δικαστηριακών και εξωδικαστηριακών υποθέσεων.

§  Σύνταξη και επιθεώρηση εναρκτήριων δικογράφων, εκθέσεων απαίτησης και υπεράσπισης, ένστασης, αγορεύσεων, περιγραμμάτων έφεσης κτλ.

§  Καταχώρηση δικογράφων στο αρμόδιο πρωτοκολλητείο.

§  Εμφάνιση σε επαρχιακά δικαστήρια για οδηγίες, ακροάσεις κτλ.

§  Σύνταξη και επιθεώρηση εμπορικών συμφωνιών και άλλων συμβάσεων.

§  Σύνταξη γνωμοδοτήσεων για διάφορα θέματα.

§  Επικοινωνία και συνάντηση με πελάτες, αντιδίκους και συναδέλφους στην Κύπρο και στο εξωτερικό.

§  Επικοινωνία με τράπεζες, πιστωτικούς οργανισμούς, δημόσιες αρχές και υπηρεσίες και ιδιωτικούς φορείς στην Κύπρο και στο εξωτερικό.

§  Διεξαγωγή νομικής έρευνας και χρήση νομικών εργαλείων.

§  Γνώση των κανόνων δεοντολογίας του δικηγορικού επαγγέλματος και τήρηση τους στα πλαίσια εκπλήρωσης των καθηκόντων του.

§  Οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν.

Μισθός και πακέτο απολαβών και ωφελημάτων αναλόγως προσόντων και πείρας με ευχάριστο περιβάλλον εργασίας.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να αποστείλουν to Βιογραφικό τους Σημείωμα στην Παναγιώτα Πιερή στο Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.ή στο τηλέφωνο επικοινωνίας: +357 22 809900.

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν πλήρους εμπιστευτικότητας.