Η Δικηγορική Εταιρία ΣΩΤΗΡΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥ& ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ Δ.Ε.Π.Ε. δέχεται αιτήσεις για πλήρωση θέσης Δικηγόρου στο Δικαστηριακό Τμήμα των γραφείων της σε Λευκωσία και Πάφο:

 Απαιτούμενα προσόντα:

·  Πτυχίο Νομικής

·    Άδεια άσκησης δικηγορικού επαγγέλματος στην Κύπρο

.   Τουλάχιστον διετής προηγούμενη εμπειρία στο χειρισμό υποθέσεων

·    Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας

·    Λήψη πρωτοβουλιών, ικανότητα ατομικής εργασίας αλλά και συνεργασίας

·    Εμπιστευτικότητα, αξιοπιστία, ταχύτητα και διεκπεραίωση εργασιών

· Διεξαγωγή νομικής έρευνας και χρήση νομικών εργαλείων όπως Leginet, Cylaw, Lexis-Nexis,Westlawκαι νομικών βιβλίων.

Τα καθήκοντα της θέσης είναι τα ακόλουθα:

- Χειρισμός δικαστηριακών και εξωδικαστηριακών υποθέσεων

- Σύνταξη και επιθεώρηση δικογράφων

- Εμφάνιση σε επαρχιακά δικαστήρια για οδηγίες, ακροάσεις κτλ.

- Σύνταξη και επιθεώρηση εμπορικών συμφωνιών και άλλων συμβάσεων.

- Σύνταξη γνωμοδοτήσεων για διάφορα θέματα.

- Επικοινωνία με πελάτες, αντιδίκους και συναδέλφους

- Επικοινωνία με τράπεζες, πιστωτικούς οργανισμούς, δημόσιες αρχές και υπηρεσίες και ιδιωτικούς φορείς στην Κύπρο και στο εξωτερικό.

- Οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα τυχόν του ανατεθούν

Θα θεωρηθεί ιδιαίτερο προσόν η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου ή άλλης γλώσσας ή Δίπλωμα μεταπτυχιακών σπουδών LLMκαι/ή LPCκαι/ή BarristeratLaw.

Η θέση προσφέρει προοπτικές ανέλιξης.

Τηλέφωνα Επικοινωνίας:22677776 και 26100344

Οι αιτήσεις θα τύχουν πλήρους εμπιστευτικότητας.