Η δικηγορική εταιρεία ΦΩΚΑΣ Α. ΣΩΦΡΟΝΙΟΥ ΔΕΠΕ στη Λεμεσό, ζητά δικηγόρο για πλήρη απασχόληση στη Λεμεσό.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Νομικής (Μεταπτυχιακός τίτλος θα θεωρηθεί πλεονέκτημα)
  • Nα κατέχει άδεια άσκησης επαγγέλματος.
  • Να πληροί τις προϋποθέσεις για ένταξη του στο Σχέδιο της ΑΝΑΔ για Στελέχωση Επιχειρήσεων με Αποφοίτους Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης  (απόφοιτος ηλικίας κάτω των 30 ετών)
  • Εμπειρία στο χειρισμό υποθέσεων ενώπιον των Δικαστηρίων και στο χειρισμό ακροαματικών διαδικασιών.
  • Εμπειρία στη σύνταξη δικογράφων, συμβάσεων, και άλλων νομικών εγγράφων.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας.
  • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ (Word, Excel, Outlook)
  • Άριστη διαχείριση χρόνου και οργανωτικές ικανότητες
  • Ακεραιότητα χαρακτήρα, εχεμύθεια, λήψη πρωτοβουλιών
  • Ευφράδεια λόγου

Καθήκοντα

  • Σύνταξη δικογράφων, αγορεύσεων, αιτήσεων και οποιονδήποτε άλλων εγγράφων σχετίζονται με Δικαστηριακές υποθέσεις.
  • Εκπροσώπηση γραφείου σε υποθέσεις και εμφανίσεις ενώπιον όλων των Δικαστηρίων Παγκύπρια.
  • Σύνταξη γνωμοδοτήσεων και παροχή νομικών συμβουλών σε νομικά θέματα.
  • Επικοινωνία με δημόσιες αρχές, κυβερνητικά τμήματα και άλλους οργανισμούς.
  • Διεξαγωγή νομικής έρευνας, μελέτη νομολογίας και βιβλιογραφίας, χρήση βάσεων δεδομένων και νομικών εργαλείων όπως Leginet, Cylaw, Lexis-Nexis, Westlaw.

Μισθός, ωφελήματα και προοπτικές, ανάλογα με πείρα και προσόντα.