Η Σκορδής, Παπαπέτρου & Σια Δ.Ε.Π.Ε. είναι Δικηγορική Εταιρεία Περιορισμένης Ευθύνης που ελέγχεται από το Νομικό Συμβούλιο Κύπρου και τον Παγκύπριο Δικηγορικό Σύλλογο, παρέχοντας υπηρεσίες σε πελάτες τόσο στην Κύπρο όσο και παγκοσμίως. Ιδρύθηκε το 1973. Η Εταιρεία, ατενίζει το μέλλον με σιγουριά στη βάση σχεδόν δύο αιώνων, συνολικά, ιστορίας, πρακτικής και τεχνογνωσίας με 36 δικηγόρους και νομικούς συμβούλους, 16 κατ’ οίκον καταρτισμένους επαγγελματίες συναφών κλάδων και περίπου 55 παρανομικό, διοικητικό και λοιπό προσωπικό με γραφεία σε Λευκωσία, Λεμεσό, Μόσχα, Αθήνα και Βαλέτα.

Ευκαιρία Καριέρας

Ως μέρος του σχεδίου της για περαιτέρω εμπλουτισμό και επέκταση του δικαστηριακού της τμήματος κτίζοντας πάνω στην πολυετή της εμπειρία στην επιτυχή εκπροσώπηση πελατών από την Κύπρο και το εξωτερικό στον χειρισμό περίπλοκων και προβεβλημένων υποθέσεων, η Σκορδής, Παπαπέτρου & Σία Δ.Ε.Π.Ε.  επιθυμεί να προσθέσει ένα δυναμικό και  αφοσιωμένο Δικηγόρο στην δικαστηριακή της ομάδα..

Καθήκοντα και Ευθύνες

  • Εκπροσώπηση πελατών σε υφιστάμενες και νέες υποθέσεις ενώπιον των Επαρχιακών Δικαστηρίων, του Διοικητικού Δικαστηρίου και των Δικαστηρίων Ειδικής Δικαιοδοσίας.
  • Συμμετοχή στον χειρισμό σύνθετων  υποθέσεων εμπορικού και εταιρικού δικαίου και υποθέσεων διεθνούς χαρακτήρα.
  • Παροχή συμβουλών σε πελάτες, υπό την επίβλεψη συνεταίρου, αναφορικά με διαδικαστικά και δικονομικά θέματα και τον χειρισμό υποθέσεων ενώπιοντων Δικαστηρίων ή διαιτητών.
  • Ανάληψη ενεργού ρόλου στην προσπάθεια περαιτέρω επέκτασης των τομέων πρακτικής του δικαστηριακού τμήματος.
  • Συνδρομή στην εκπαίδευση ασκούμενων και νέων δικηγόρων.

Απαιτούμενα προσόντα

  • Πτυχίο νομικής (η κατοχή επιπρόσθετου ακαδημαϊκού ή άλλου προσόντος στη νομική θα αποτελεί πλεονέκτημα)
  • Μέλος του Παγκύπριου Δικηγορικού Συλλόγου.
  • Τουλάχιστον 5ετής πείρα στον χειρισμό υποθέσεων ενώπιον των Επαρχιακών Δικαστηρίων και/ή ενώπιον του Διοικητικού Δικαστηρίου και/ ή της Αναθεωρητικής Αρχής Προσφορών και/ή της Επιτροπής Ανταγωνισμού και Δικαστήριο Εργατικών Διαφορών.
  • Άριστη γνώση της ελληνικής και της αγγλικής γλώσσας.
  • Άριστη γνώση προγραμμάτων MSOffice.

Αμοιβή και Οφέλη

  • Θα προσφερθεί ελκυστικό πακέτο αμοιβής και ωφελημάτων ανάλογα  με τα προσόντα και την πείρα του υποψηφίου.

Application Process

Εάν ενδιαφέρεστε να γίνετε μέλος της ομάδας μας, στείλτε το βιογραφικό σας στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. κάνοντας αναφορά στον κωδικό LAW5/NIC/2022 μέχρι τις 31 Αυγούστου 2022.