Η ΣΚΟΡΔΗΣ, ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ & Σια Δ.Ε.Π.Ε. είναι Δικηγορική Εταιρεία Περιορισμένης Ευθύνης εποπτευόμενη από το Νομικό Συμβούλιο Κύπρου και τον Παγκύπριο Δικηγορικό Σύλλογο η οποία παρέχει υπηρεσίες σε πελάτες τόσο στην Κύπρο όσο και παγκοσμίως. Ιδρύθηκε το 1973. Η Εταιρεία, ατενίζει το μέλλον με σιγουριά στη βάση σχεδόν δύο αιώνων, συνολικά, ιστορίας, πρακτικής και τεχνογνωσίας με 36 δικηγόρους και νομικούς συμβούλους, 16 κατ’ οίκον καταρτισμένους επαγγελματίες συναφών κλάδων και περίπου 55 παρανομικό, διοικητικό και λοιπό προσωπικό με γραφεία σε Λευκωσία, Λεμεσό, Μόσχα, Αθήνα και Βαλέτα.

Ευκαιρία Καριέρας

Ως μέρος του σχεδίου της για περαιτέρω εμπλουτισμό και επέκταση του εταιρικού της τμήματος η ΣΚΟΡΔΗΣ, ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ & Σια Δ.Ε.Π.Ε. επιθυμεί να προσθέσει ένα δυναμικό και αφοσιωμένο Εταιρικό και Εμπορικό δικηγόρο στην ομάδα Εταιρικών Υπηρεσιών της στη Λευκωσία.

Καθήκοντα και ευθύνες

  • Παροχή συνδρομής στους συνεταίρους και άλλους δικηγόρους και υποστηρικτικό προσωπικό σε θέματα που αφορούν την διαχείριση εταιρειών και το εταιρικό δίκαιο, επικοινωνίες με τον έφορο Εταιρειών και άλλα συναφή τμήματα, σύνταξη εμπορικών συμφωνιών, συμπεριλαμβανομένων συμφωνιών χρηματοδότησης, ασφάλειας, πώλησης, αγοράς και συμφωνίες μετοχών.
  • Παροχή νομικών συμβουλών και υπηρεσίες σχετικά με τη σύσταση, τη διοίκηση, την αναδιάρθρωση εταιρειών κτλ.
  • Ανάληψη ασκήσεων νομικής δέουσας επιμέλειας, συμπεριλαμβανομένης της εξέτασης συμφωνιών

Απαιτούμενα προσόντα

  • Πτυχίο νομικής Ηνωμένου Βασιλείου
  • Μέλος του Παγκύπριου Δικηγορικού Συλλόγου.
  • Τουλάχιστον μεταπτυχιακές σπουδές στο εταιρικό και εμπορικό δίκαιο ή επαγγελματικό πτυχίο του Η.Β. (LPC / BPTC)
  • Τουλάχιστον 2ετής πείρα στο εταιρικό και εμπορικό δίκαιο
  • Καλή γνώση των απαιτήσεων και διαδικασιών για την ίδρυση και τη διαχείριση εταιρειών
  • Iκανότητα να εργάζεται ανεξάρτητα αλλά και ομαδικά
  • Άριστες οργανωτικές δεξιότητες με ικανότητα να χειρίζεται ταυτόχρονα μια ποικιλία σύνθετων θεμάτων κάτω από αυστηρές προθεσμίες και πίεση
  • Τήρηση ψηλών επαγγελματικών προτύπων
  • Άριστη γνώση της ελληνικής και της αγγλικής γλώσσας (προφορικά και γραπτά)
  • Άριστη γνώση προγραμμάτων MS Office.

Αμοιβή και Οφέλη

  • Θα προσφερθεί ελκυστικό πακέτο αμοιβής και ωφελημάτων ανάλογα με τα προσόντα και την πείρα του υποψηφίου.
  • Επαγγελματική εμπειρία σε κορυφαία δικηγορική εταιρεία.
  • Ενθαρρύνεται η επαγγελματική ανάπτυξη και εξέλιξη.
  • Επαγγελματικό, θετικό και ομαδικό περιβάλλον εργασίας.
  • Ταμείο Πρόνοιας (Προαιρετικό).
  • Ιατρική Ασφάλεια (Προαιρετική).
  • Eλεύθερο απόγευμα Παρασκευής.

Διαδικασία Αιτήσεων

Εάν ενδιαφέρεστε να γίνετε μέλος της ομάδας μας, στείλτε το βιογραφικό σας στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. κάνοντας αναφορά στον κωδικό LAW5/NIC/2023 μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2023.

Η εταιρεία θα επικοινωνήσει μόνο με άτομα τα οποία θα έχουν προεπιλεγεί για συνέντευξη για την ως άνω θέση.

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν άκρως εμπιστευτικής και διακριτικής μεταχείρισης.