Oι Δικηγόροι Άντρια Γεωργίου – Λοΐζου και Κωνσταντίνος Π. Χριστοδουλίδης με έδρα τη Λάρνακα, δέχονται αιτήσεις για πλήρωση 1 θέσης Δικηγόρου για άμεση και πλήρη εργοδότηση ως πιο κάτω:

· Δικηγόρος με εμπειρία 2 ετών και άνω σε δικαστηριακές υποθέσεις.

Τα καθήκοντα της θέσης περιλαμβάνουν, κυρίως, τα εξής:

· Χειρισμό δικαστηριακών και εξωδικαστηριακών υποθέσεων

· Σύνταξη και επιθεώρηση πάσης φύσεως δικογράφων, αιτήσεων, αγορεύσεων και άλλων νομικών εγγράφων

· Εμφανίσεις ενώπιον Δικαστηρίων όλων των βαθμίδων

· Σύνταξη και επιθεώρηση εμπορικών συμφωνιών και άλλων συμβάσεων

· Νομική έρευνα και σύνταξη νομικών γνωματεύσεων

· Αποτελεσματική επικοινωνία και συνάντηση με πελάτες, αντιδίκους, συνεργάτες, τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες, πιστωτικούς οργανισμούς, δημόσιες αρχές, δημόσιες υπηρεσίες και ιδιωτικούς φορείς

· Οργάνωση ημερολόγιου Δικαστηρίου.

· Διεξαγωγή νομικών ερευνών και χρήση νομικών εργαλείων όπως Cylaw, Practical Law, Westlaw και νομικών συγγραμμάτων.

Απαιτούμενα προσόντα

· Πτυχίο Νομικής αναγνωρισμένο από το Νομικό Συμβούλιο

· Εγγεγραμμένος Δικηγόρος στο Μητρώο Δικηγόρων και κάτοχος ετήσιας άδειας άσκησης επαγγέλματος

· 2 έτη τουλάχιστον εμπειρίας στο χειρισμό δικαστηριακών υποθέσεων.

· Ικανότητα έρευνας και επαρκής γνώση ισχύουσας νομοθεσίας και νομολογίας

· Άριστη γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας. Γνώση οποιασδήποτε άλλης γλώσσας θα θεωρηθεί ως επιπρόσθετο προσόν

· Άριστη γνώση / χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών

· Λήψη πρωτοβουλιών και ισχυρή αίσθηση δέσμευσης και ευθύνης

· Ικανότητα να εργάζεται μόνος/μόνη ή συλλογικά, με αφοσίωση και συστηματικά και υπό πίεση χρονοδιαγραμμάτων

· Άριστη γνώση των κανόνων δεοντολογίας του δικηγορικού επαγγέλματος και αυστηρή τήρηση τους στo πλαίσιo της εκπλήρωσης των καθηκόντων του/της.

Απολαβές

Προσφέρονται ελκυστικά πακέτα απολαβών στα οποία συμπεριλαμβάνεται μισθός αναλόγως προσόντων και εμπειρίας καθώς και άλλα ωφελήματα.

Αιτήσεις

Νοέμβριος 2023