Η δικηγορική εταιρεία Γ. ΑΡΓΥΡΙΔΗΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΔΕΠΕ στην Λάρνακα, ζητά δικηγόρο για πλήρη απασχόληση στην Λάρνακα.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Νομικής (Μεταπτυχιακός τίτλος θα θεωρηθεί πλεονέκτημα)
  • Nα κατέχει άδεια άσκησης επαγγέλματος, με πείρα τουλάχιστον τριών (3) ετών.
  • Εμπειρία στο χειρισμό υποθέσεων ενώπιον των Δικαστηρίων και στο χειρισμό ακροαματικών διαδικασιών.
  • Εμπειρία στη σύνταξη δικογράφων, συμβάσεων, και άλλων νομικών εγγράφων.
  • Εμπειρία στον χειρισμό αγοραπωλησιών ακίνητης περιουσίας.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας.
  • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ (Word, Excel, Outlook)

Καθήκοντα

  • Σύνταξη δικογράφων, αγορεύσεων, αιτήσεων και οποιονδήποτε άλλων εγγράφων σχετίζονται με Δικαστηριακές υποθέσεις.
  • Εκπροσώπηση γραφείου σε υποθέσεις και εμφανίσεις ενώπιον όλων των Δικαστηρίων Παγκύπρια.
  • Σύνταξη γνωμοδοτήσεων και παροχή νομικών συμβουλών σε νομικά θέματα.
  • Επικοινωνία και συνάντηση με πελάτες, αντιδίκους και δικηγόρους.
  • Επικοινωνία με δημόσιες αρχές, κυβερνητικά τμήματα και άλλους οργανισμούς.
  • Διεξαγωγή νομικής έρευνας, μελέτη νομολογίας και βιβλιογραφίας, χρήση βάσεων δεδομένων και νομικών εργαλείων όπως Leginet, Cylaw, Lexis-Nexis, Westlaw.
  • Μετάβαση στο εξωτερικό για συναντήσεις με πελάτες, συνεργάτες και για συμμετοχή σε διοργανώσεις νομικής φύσεως.